Pakhuis Kino x Movies that Matter: Bagasi – wat we meedragen
Op donderdag 11 juni organiseren we, in samenwerking met Pakhuis de Zwijger, een vertoning van Bagasi – wat we meedragen tijdens de Pakhuis Kino-avond. Met muziek van Damani Leidsman en Rory Ronde, en een nagesprek met regisseur Emma Lesuis.
Bagasi – wat we meedragen
Wanneer regisseur Emma Lesuis van haar schoonvader een koffer ontvangt met het archief van diens grootvader, Maarten de Niet, ontvouwt zich een confronterende familiegeschiedenis. De koffer bevat foto’s, politieke documenten, krantenartikelen en een pop met twee gezichten: wit aan de ene kant, zwart aan de andere.
De Niet was tussen 1926 en 1953 procureur generaal en waarnemend gouverneur van Suriname, betrokken bij de arrestatie van verzetsstrijder Anton de Kom en de opsluiting van vakbondsleider Louis Doedel in de psychiatrische inrichting. In diezelfde periode leefden Emma’s Surinaamse grootouders onder zijn bewind. Hun werelden lagen dicht bij elkaar, maar werden gescheiden door macht en kleur.
In een tijd waarin het gesprek over koloniale erfenissen steeds urgenter wordt, werd de drang groter om alle foto’s, documenten en brieven van de Niet aan het licht te brengen. Dat doet ze op het moment dat ze een kind verwacht. Door het openen van de koffer komt niet alleen die vergeten periode van koloniale machthebbers naar boven, maar duikt ze ook samen met haar moeder in hun eigen verzwegen geschiedenis. Wat draagt haar kind mee?
Pakhuis Kino
Donderdagavond = filmavond bij Pakhuis Kino. Samen kijken we een film, genieten we van een lekkere ‘knabberei’ van Vrouw met de Baard en praten na afloop verder over het thema of het makerschap. Film, gesprek en snack; alles voor een goede donderdagavond!
